Lehepuhur on kasulik ja ühtlasi ka multifunktsionaalne tööriist, mis ei ole enam ammu mõeldud ainult puulehtede koristamiseks. Lisaks kõnniteede, aedade, platside jms alade pühkimiseks saab õhuluuga teha ka mitmeid teisi kasulikke töid. Näiteks talvisel perioodil lund koristada (lume mahapühkimiseks sõiduautodelt ja teedelt), katuse puhastamiseks, auto ja muu tehnika kuivatamiseks pärast pesemist, kohtade puhastamiseks, millele ligipääs raskendatud, terrassi puhastamiseks lehtedest jne. Olenevalt lehepuhurist saab lisaks lehtede pühkimisele lehti ka purustada ja kotti koguda. Võrreldes vanamoodsa reha ja luuaga, säästab õhuluud kindlasti omajagu aega.
Lehepuhurid saab jaotada üldiselt 3. kategooriasse – bensiinimootoriga ehk sisepõlemismootoriga lehepuhurid, akuga lehepuhurid ja elektrilised lehepuhurid.
Kõige populaarsem on sisepõlemismootoriga lehepuhur. Bensiinimootoriga lehepuhureid on nii käekantavaid kui ka selga sätitavaid. Viimase variandi puhul on tegemist tööriistaga, millega on näiteks mugavam suuremate alade peal toimetada – nii ei väsi käsi ära ja õhuluud istub mugavalt seljas. Üldiselt on seljaskantavad puhurid võimsamad ja ka kallimad. Kui on soov puulehed kogumiskotti koguda, siis tasub vaadata lehepuhur-imuri poole. Tehniliselt on tegemist tavalise käeskantava õhuluuaga, kuid juurde on lisatud imuri funktsioon. Näiteks Echo ES-250ES kogub puulehed kogumiskotti ja tänu puulehtede purustamisele vähendab puulehtede mahtu kuni 12 korda, tihedamas hunnikus kiireneb lagunemisprotsess ja tuul ei kanna väikseid leheosakesi laiali.
Bensiinimootoriga lehepuhuri eeliseks on võimsus ja pikem tööaeg ning soodsam hinnaklass. Miinuseks raskem kaal ja mootori töötamisest tingitud lärm (kuigi tänapäeva sisepõlemismootorid töötavad juba üsna vaikselt). Ostmisel tuleks jälgida, milline on puhuri puhumiskiirus, võimsus, ergonoomilisus ja kaal (kas on mugav käes hoida/seljas kanda). Jälgida tuleks ka, milline on toote vibratsiooni vastane süsteem, et vibratsioon ei muutuks väsitavaks ja ei hakkaks käele. Kui tootes ei kasutata just valmis segatud alkülaatbensiini ja kütus segatakse ise, siis on oluline kasutada 98 bensiini ja kvaliteetset või brändipõhist 2-takti seguõli. Samuti on oluline ka regulaarne hooldamine vastavalt kasutusjuhendile. Kõik see tagab ka lehepuhuri pikaajalise töötamise. Biolisandiga kütusest ja selle probleemidest oleme kirjutanud varasemas postituses, mis on leitav SIIT>>
Iga aastaga muutuvad populaarsemaks ka akuga aiatööriistad. Akuga lehepuhur on sobiv valik siis, kui töötada on vaja müratundlikus asukohas, teha väiksemaid töid, töötada siseruumides jne. Võrreldes sisepõlemismootoriga on aku eeliseks see, et tööriist töötab vaikselt, on tunduvalt kergem ja lihtne käivitada (sobilik ka naisterahvale ja lastele) ning töötamisel ei eraldu heitgaase ehk hoiab ka loodust puhtana. Tänapäeval on kasutusel liitiumioonaku, mille tööaeg on juba üsna arvestatav. Ostmisel tuleb jälgida põhiliselt missuguse mahutuvusega on aku ja millise laadijaga on tegemist. Mida suurema mahutuvusega on aku ja mida kõrgemat pinget ta võimaldab, seda kauem saab ühe laadimisega järjest tööd teha. Akutoodete üheks eeliseks on ka see, et tavaliselt on igal tootjal üks aku kõigi jaoks ehk nii saab iga järgmise sama tootja akutoote soetada aku ja laadija võrra soodsamalt ning jagad seadmete vahel üht ja sama akut ning laadijat.
Elektriline lehepuhur on mõeldud pigem väga väikse ala hooldamiseks. Arvestama peab elektrijuhtme ja pistikuvõimalusega, mis võib lõppkokkuvõttes kujuneda üsna tülikaks. Üldiselt tuleks enne ostmist korralikult läbi mõelda, kui tihti ja mis tingimustes tööd tegema hakatakse. Oluline on ka oma uus tööriist osta korralikust aiatehnika kauplusest, mis oskab anda professionaalset nõu nii ostuprotsessil, tagab hilisema hoolduse, garantii- või remonditööga seotud mured ja probleemid.
Kui oledki uue tööriista otsingul, siis vaata kindlasti ka lehepuhurite sügispakkumisi või tule tutvu ning võrdle erinevaid puhureid meie Tartu esinduses! Anname väärt nõu ja paneme ostetava toote ka alati enne müümist käima ja näitame olulisema ära kasutamise ja hooldamise osas.