You are currently viewing Kuidas teritada saeketti?

Kuidas teritada saeketti?

  • Enne teritamist tuleks alati saekett puhastada. Ideaaljuhul vaigueemaldusvahendiga.
  • Kontrolli aeg-ajalt ketti vigastuste osas, lase kohalikus STIHL esinduses võimalusel vigased osad välja vahetada (vigastatud ühenduslüli, juhtlüli, lõikehammas)

  • Kui saeketi kulumispiir on saavutatud tuleb saekett välja vahetada:

   

  • Saeketi  teritamiseks tuleks saekett tavalisest pingumale keerata. See on vajalik selleks, et teritamisel liiguks lõikehammas võimalikult vähe ning õige teritusnurga hoidmine oleks lihtsam. Peale teritamist taasta normaalne keti pingsus.
     

MILLAL ON ÕIGE AEG SAEKETTI TERITADA?

  • Saekett ei juhi ennast ise saetavasse materjali, saagimisel on vaja juhtplaati materjali sisse suruda-        
  • Saagimisel lendab saeteest välja peenikest saepuru ja puidutolmu, terava keti korral peab saepuru olema jämedateraline ja tihe
  • Saagimisel tuleb saeteest suitsu, kuigi kasutatakse kvaliteetset saeketiõli ning ketiõlitussüsteem on töökorras
  • Saekett kisub saagimisel ühte suunda, see näitab, et ühe poole hambad on kas nürid või vastaspoole lõikehammasteast pikemad/lühemad
  • Saekett põrkab, lõgiseb, rapsib jms saagimisel. Lisaks lõikehamamste teravusele kontrolli sellsite sümptomite tekkimisel ka lõikesügavuse piiraja kõrgust

ÕIGE ÜMARVIILI VALIMINE

Igale saeketi tüübile on ette nähtud õige mõõduga ümarviil. Vale mõõduga viiliga ketti teritades saab lõikehammas vale profiili ning lõikab kas halvasti või üldse mitte. STIHL saekettide lõikehammastel on peal märgistus, mille abil saab määrata ketitüüpi, kui täpselt ei teata, mis ketiga tegu on.

   

Märgistused       Keti tüüp             Viili mõõt

1 või 1/4               1/4                         4,0mm

2 või 325               325                        4,8mm

3 või 3/8               3/8                        5,2mm

4 või 404               404                       5,5mm

6 või P, PM          3/8 Picco              4,0mm

7                              1/4 Picco              3,2mm

 

ÜMARVIILI ÕIGE KASUTAMINE

  • Saeketi teritamisel tuleb viili hoida kindlalt kahe käega, üks käsi lükkab ja teine juhib.
  • Teritatakse ainult viili lükates, mitte tagasi tõmmates, tagasitõmbamisel tuleb viil lõikehamba pinnalt üles tõsta

   

  • Alusta teritamist alati kõige lühemast lõikehambast, hoia viili nii, et saaksid viili lükata lõikehamba siseküljelt väliskülje poole
  • Alati hoia viili juhtplaadi suhtes 90° nurga all

   

  • Teritamisel keera aeg-ajalt viili edasi, et viil ei kuluks ära ainult ühelt poolelt
  • STIHL saekettide lõikehammastel on märgitud teritusnurga joon, mis on üldiselt 30° (va PMX pikipuidukett)

   

  • Hoia viili nii, et veerand viili läbimõõdust oleks lõikehambast kõrgemal

    

 

TERITUSKVALITEEDI KONTROLLIMINE

Kui lõikehamba lõikeserval on näha tumedamaid kohti, ei ole lõikehammas veel terav. Lõikeserv on õigesti teritatud, kui kogu lõikehamba lõikeosa on ühtlaselt hele.

Peale saeketi ühe poole lõikehammaste teritamist pööra saagi 180° ja terita samamoodi ka keti vastaspoole lõikehambad. Kõik lõikehambad peavad olema sama pikad, kui saeketi kõige lühem lõikehammas.

 

LÕIKESÜGAVUSE PIIRAJA VIILIMINE

  • Aseta eelhambasabloon ketile, kui eelhammas on sablooni vastavast pilust kõrgemal tuleb seda lapikviiliga madalamaks viilida.
  • Viili eelhammast nii kaua, kuni see on eelhambasablooni vastava piluga tasemel

   

  • Saekettidel, mille eelhammas on kaheosaline, tuleb mõlemat hammast korraga viilida
  • Viili eelhammast sama nurga all, nagu hambal on näidatud. Ära viili hammast madalamaks, kui eelhamba madalama osa kõrgeim nurk on. NB! Jälgi, et eelhamba kõrguse reguleerimisel lapikviiliga kogemata värskelt teritatud lõikehammast ei rikutaks.

       

 

STIHLI SAEKETID

 

Mida tähendavad 3/8PMC3 1,1mm või 325 RMC3 1,5mm?

Saekette liigitatakse tüüpidesse nende mõõtude järgi. Kõige tähtsam on muidugi keti samm, ehk lõikehammaste omavaheline kaugus tollides, sellest tulenevalt siis tüübid ¼, 3/8, 325 jms. Järgmine oluline omadus on saeketi juhtlüli paksus, ehk ketisoon, mida märgitakse millimeetrites (1,1mm, 1,3mm, 1,5mm jne). Sellest sõltub ka saetee paksus, mida peenem kett, seda peenem saetee. Samas tuleb arvestada, et peenem kett eiole nii tugev, kui jämedam ehk suurte koormuste all läheb peenem kett lihtsalt pooleks. Viimasena keti lõikehamba tüüp, mis on siis kas näiteks ümara servaga (ka „kulp“), kandilise servaga, kõvasulamkattega vms.

Alljärgnevalt STIHL lõikehamba tüüpide selgitused ja kasutusvaldkonnad:

PMMC (Picco Micro Mini Comfort)– kodukasutaja kett, väga madala vibratsioonitasemega tänu lõikehammate tahapoole „vetrumisele“. Madala tagasilöögiohuga, kuid kõrge lõikevõimsusega tänu oma kitsale juhtsoonele

PMC (Picco Micro Comfort) – spetsiaalne STIHL kett, mis on arendatud kasutamiseks kergete kompaktsete saagidega (kodukasutaja ja keskklassi saed). Madal tagasilöögioht, madal vibratsioonitase, kõrge lõikevõimsus ja mugav kasutada.

PMX – omadustelt sama, mis PMC3, kuid spetsiaalse teritusnurgaga pikipuidusaagimiseks (teritusnurk 10°) ja kasutamiseks saekaatrites.

PS (Picco Super) – maailma esimene madala profiiliga kanthammastega saekett kasutamiseks väiksematel saagidel. Kanthambast tulenev suurem lõikevõimsus teeb selle keti ideaalseks kasutamisel näiteks arboristitöödel. Suurepärane lõikevõimsus, madal tagasilöögioht, madal vibratsioonitase ning sujuv lõige.

RMC (Rapid Micro Comfort) – mugav ja madala vibratsioonitasemega saekett pool- ja täisprofessionaalseks kasutamiseks kesk- ja profiklassi saagidel.

RSC (Rapid Super Comfort) – kanthambaga saekett profikasutamiseks, suur lõikevõimsus, madal tagasilöögioht, väga hea „uputamis“lõigete tegemiseks langetamisel.

PD (Picco Duro) ja RD (Rapid Duro) – kõvasulamkatetega lõikehammastega saekett eriti nõudlikeks töödeks ning kasutamiseks kohtades, kus on oht, et saekett puutub kokku kas pinnase või muu mustusega. Näiteks kodused tööd põõsaste harvendamisel, saagimine maas, ehitustööd, määrdunud koorega puud jne. Püsib teravana kuni 10 korda kauem, kui tavaline saekett.